Zaiga

zaiga-jpg2_

Picture 2 of 6

5czerwiec-2008-zaiga.jpg zaiga-8czerwiec-2008-008.jpg Foto ms. 05 0608

Hybrid  rugosa.

Hodowla – Dzidra Rieksta,  Łotwa. Rok 1967.

Kwiaty półkuliste w kolorze pięknego, ciepłego różu, daleko od fuksjowych odcieni rugosy. Kwiaty średnicy do 10cm, luźnej budowy, złożone z około 15 płatków.

Zapach – Lekki zapach.

Krzewy o łukowato wygiętych pędach – jak na rugosę mało „owłosione”- dorastają do 1,2,m wysokości. Listowie oliwkowo zielone, niezbyt estetycznie się starzejące. To chyba najsłabszy punkt tej odmiany. Mrozoodporność duża, takich mrozów, które by jej zaszkodziły, u nas nie ma. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. Po posadzeniu wymaga trochę czasu na oswojenie się ze stanowiskiem i na zadomowienie się. Bardzo dobrze to widać jeżeli porównamy pierwsze fotografie, jakie zostały wykonane w roku sadzenia tj 2008 i te z roku 2012. Kilka uwag praktycznych. Po pierwszym kwitnieniu, wymaga przycięcia formującego. Nowe przyrosty skracamy o 1/3. Wspaniale wówczas odrasta, zagęszcza się i powtórne kwitnienie jest obfitsze.Odmiana ta dojrzewa jak wino, rok 2014 znów zachwycił wspaniałym kwitnieniem, zwłaszcza wiosennym.

Pochodzenie – siewka Abelzieds .

Samo przez się narzuca się ocena dokonań Rieksty i porównanie ich do tego co zaproponowali nam hodowcy kanadyjscy. Jest to ryzykowne i nie wiem czy potrzebne, ale moim zdaniem Rieksta szła chyba lepszym tropem. Opinię tę pisałem cztery lata temu i dziś mogę ją tylko bardziej radykalnie wyrazić. Po latach obserwacji o różach kanadyjskich pisałbym w znacznie ostrożniejszym tonie, natomiast o dokonaniach Rieksty nawet entuzjastycznie. W sezonie 2013 prezentowała się wprost czarująco, dając dwa duże kwitnienia podczas których krzewy niezwykle bogato ozdobione były kwiatami. Zachwycał również dobrze ukształtowany foremny krzew. Daje nieliczne odrosty korzeniowe.

Kupiłem ją w szkółce na Litwie.

Napisz komentarz