Topaz Jewel Yellow Dagmar Hastrup

yellow-dagmar-hastrup-j-2 yellow-dagmar-hastrup-j gelbe-dagmar-hastrup

fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna.

topazjewell04.jpg Hybrid rugosa.

Synonimy – Yellow Dagmar Hastrup, Rustica – często z przydatkiem 91.Topaz Jewel to nazwa przydana jej w Nowej Zelandii, w USA znana jest pod nazwą Rustica, natomiast w Europie jako  Dagmar Hastrup. Inne nazwy synonimiczne to: Gelbe Dagmar Hastrup lub Yellow Dagmar  Hastrup.

Jest to krzyżówka miniaturowej róży Golden  Angel z hybrid rugosa Belle Poitevine z 1894 roku/ rezultat pierwszej fali zainteresowania się  hodowców  głównie USA i Francji r. rugosa. Rezultat okazał się

doskonały i to wcale nie miniaturowy. Krzewiasta.

gelbe-dagmar-hastrup  Fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia rok 2014.

Wyhodowana 1987 roku przez mistrza od róż miniaturowych Ralph S. Moore.  Kwiaty żółte!!! wielkości około 8 cm, półpełne w formie, mile i silnie pachnące owocowym zapachem, blednące z czasem tak, że na krzewie znajdują się jednocześnie kwiaty jasnożółte i intensywnie wybarwione. Podobać się też mogą jej pąki kwiatowe.

Zapach – mocny , owocowy.

tellow-dagmar-hastrup

yellow-dagmar-hastrup Fotografia – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska.

W opisach odmianowych figuruje, że kwitnie w kiściach po 5-8 sztuk, cały sezon. Moja bezpośrednia praktyka tego nie potwierdza. P.Barden pisze:”To wielkie osiągnięcie w hodowli Hybrid rugosa.” Jedna z niewielu żółtych powtarzających róż, (pierwsza?)  niezawodna w zimniejszych strefach klimatycznych. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę czytelników , że Ralph Moore wyhodował nie tylko pierwszą powtarzającą kwitnienie żółtą rugosę, ale również w roku 1987, pierwszą striped rugosę o niezbyt skomplikowanej nazwie Moore’s Striped Rugosa. Trzeba tu powiedzieć, że wszystko za co się wziął ten stary mistrz, musiało się zgadzać.

<Samsung D70 / D75 / S730 / S750> Fotografia – Rosengarten Forst 2016.

Trzeba jednakże uczciwie przyznać, że nie wszyscy są entuzjastyczni w ocenie tej odmiany. Na przykład Susan Verier, która ma ogród w zimniejszej strefie Stanów Zjednoczonych w swojej książce o rugosach pisze, że notowała nadmierne uszkodzenia mrozowe tej odmiany. Nadto krzew nie prezentuje się najlepiej. To poważny zarzut jako, że R.Moore zwykł mawiać, że przystępując do tworzenia nowej odmiany przede wszystkim zwracał uwagę na to by krzew był kształtny a potem na nim – jak się wyrażał- wieszał kwiatki. Pierwsze jej obserwacje wskazują, że Pani Verier ma rację a Moore nie mogąc pokonać oporu materii w końcu zrezygnował i uznał prace nad tym projektem za zakończone.

yellow-dagmar yellow-dagmar-h_0

yelow-dagmar te fotografie są z mojej kolekcji a tło stanowi nie powtarzająca kwitnienia veronica.

Krzew jak to u rugosa, do około 1,5 m, lub i znacznie mniej, odporny umiarkowanie na mróz i  na choroby. Raczej nie wiąże owoców. Wymaga stosunkowo częstego odmładzania krzewów, poprzez ostrzejsze cięcie starszych pędów.

Pochodzenie: Golden Angel x Belle Poitevine

Napisz komentarz