Schneewittchen – Iceberg

iceberg1.jpg Inaczej Iceberg lub Fee des Neiges. Floribunda. Hodowla W.Kordes & sons z roku 1958. Krzewiasta, są też climbingi.Kwiaty o pięknym rodzaju bieli, niezbyt duże do 8 cm średnicy, o 35-40 płatkach o pięknym choć niezbyt mocnym zapachu. Z mojej obserwacji wynika,że świetnie mogą nadawać się na kwiat cięty ze względu na swoją wyjątkową trwałość w wazonie.Kwitnienie praktycznie ciągłe.

schneewittchen foto – Urszula Trętowska Hamburg 2012.

Krzew zdrowy, odporny na choroby i żywotny. Ma ładne listowie.Toleruje cień.

Jest praktycznie mrozoodporna, ale u mnie (wersja pnąca) którejś, niezbyt mroźnej zimy nagle przemarzła i zamarła. Tak więc mimo wszelkich komplementów nie wszystkie do końca się sprawdzają. Można powiedzieć: tak, ale…

Kolekcjonerka nagród. ADR w roku 1960, złoty medal w Baden Baden w roku 1958, złoty medal RSNSw 1958r., tytuł World’s Favourite Rose roku 1983 nadany przez WFRS i wiele innych.

Pochodzenie: *Robin Hood* x *Virgo*.

Wspomniałem, że są climbingi. Faktycznie, w 1968 roku, B.R.Cant uzyskał w Anglii sport typu czepnego. Są one nieco mniej udane od form krzewiastych.Nie wiem z jakich powodów, również firma Kordes wypuściła w 2002 roku pod nazwą Iceberg mieszańca herbatniego. Czyżby chciała wygrzać się w ciepełku sławy poprzedniczki. Taki tani chwyt?

Więcej pod Iceberg.

1 komentarz do “Schneewittchen – Iceberg”

  1. Kozłowska napisał:

    Trzeba mieć szczęście żeby trafić na Iceberg’a na naszym rynku.Mam już 5 szt w tym 2 „herbatniki” i 1 miniaturę[ Evers-Tantau] o podobnej nazwie…hmmm
    Mrozoodporność owszem ale wrażliwość na przymrozki przedwiośnia wielka!Przycięcie tych róż w kwietniu kończy się wielkością rabatówki.Od linii Wisły na wschód szanse na okazały krzew są niewielkie….
    Przy okazji serdecznie pozdrawiam i dziękuję bo strona Pana jest dla mnie wartościowym kompendium wiedzy o rózach

    Minismok rózany

Napisz komentarz