Roseraie de l’Hay

rosaraie-de-lhay-3 roseraie-z-wwwrosaio.jpg rosaraie-de-lhay-4 rosaraie-de-lhay-5

Hybrid rugosa.Jedna z najpiękniejszych rugosas,

Hodowca – pochodzi z roku 1901, hodowli Jules Gravereaux (lub wg. P. Harknessa Cochet-Cochet ).

Kwiaty-  płaskie, jak na rugosę duże , bo około 11cm średnicy  o wspaniałym, silnym zapachu goździków wypełniającym bez reszty ogród. Interesujący jest też jej fioletowo bordowy kolor, wydaje się  że bogatszy niż innych rugosas.

roseraie-lhay ilustracja z Les plus Belles Roses …

Krzew dość bezładny, bardzo silnie zagęszczający się, duży,  przekracza 3m wysokości, ale w razie potrzeby możemy ją zimą bez problemu przycinać do żądanych rozmiarów. Toleruje półcień. Jednakże jak pisze P.Harkness: „Purpurowa  Roseraie o słodkim przenikliwym zapachu, zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie. Nie zawsze wiąże owoce. Jej  żywy kolor dobrze harmonizuje z zimnymi barwami innych roślin, które warto posadzić jej dla sąsiedztwa. Jest laureatką Award of Garden Merit RHS. Powszechnie uważa się ją za najlepszą rugosas, której to opinii  z własnych obserwacji nie potwierdzam.

Pochodzenie; siewka rugosa .Poszukując tej odmiany do kolekcji musimy jednakowoż bardzo uważać, gdyż Julius Gravereaux zaproponował jeszcze jedną hybrydę rugosy o bliźniaczo brzmiącej nazwie a mianowicie  – *Parfum de L’Hay  *, która jest zdecydowanie słabszą odmianą.

Fotografie: Przez uprzejmość Pani Elżbieta Kozak .

Napisz komentarz