Koenigin von Danemark

konigin-von-danemark.jpg konigin-von-danemark-a.jpg

Rosa Alba, centifolia.

Hodowca -  Hodowla Jamesa Bootha z roku 1826/ ale czy na pewno?/. Napiszmy tu słów kilka o tym Panu jako, że nie będzie już więcej okazji o nim coś powiedzieć jako, że na jego koncie nic już z róż nie znajdziemy.

James Booth – ogrodnik ze Szkocji – został zaproszony w 1795 roku przez barona von Vogta z ówczesnej Danii do stworzenia ozdobnej farmy na wzór angielski. Flottbeck, lub jak jest napisane dzisiaj „Flottbek”,  to obecnie przedmieścia Hamburga.  Bogaci biznesmeni i armatorzy, którzy w tym czasie mieli swoje interesy w Hamburgu, budowali swoje posiadłości i rezydencje w Flottbek. Kilka innych osób podążyło za przykładem von Vogta i zbudowano bardziej zdobione farmy. [Aby sprostać rosnącym zainteresowaniom drzew i krzewów, założono szkółki drzewne w pobliżu tych  gospodarstw, gdzie warunki klimatyczne i glebowe były optymalne dla szkółek.  Oprócz ogrodnictwa krajobrazowego, którym zamował się około 10 lat, w 1798 roku Booth zbudował własną szkółkę krzewów w Flottbek, gdzie w końcu rozpoczął uprawę róż."Bleu Rougâtre de Flottbeck", opisany przez Bosse'a jako "jaskrawoczerwona z fioletową fluorescencją" , jest prawdopodobnie jedyną odmianą, którą James Booth kiedykolwiek wyhodował. Zmarł w 1814 roku i został zastąpiony przez swoich synów.

Trzeba być Francuzem by piękną różę, nazwaną imieniem duńskiej królowej Marii, przechrzcić na Belle Courtisanne. Lepiej już brzmi Naissance de Venus/narodziny Venus/.Pozostałe warianty nazwy są już bez fantazji i krążą wokół wersji językowych. a to:Queen of DanmarkReine de Denmark, Konigin von Danemark czy Dronningen af Danmark. Ale to co nas dziś śmieszy czy też bywa powodem do żartów, wówczas, na początku wieku dziewiętnastego było powodem do niezłej wojny  der Rosenkrieg. Posłuchajmy jak o tym opowiada Harald Enders wielki znawca róż a zwłaszcza początków przemysłu różanego w Niemczech:

W 1826 roku James Booth Sons/jako firma/ wypuścił Albę, Königin von Dänemark ', siewkę Maiden Blush  . To  była jedyna wyhodowana przez nich róża. Ta "Königin von Dänemark" wywołała to, co nazywano "Der Rosenkrieg"- wojna róż-  między synami Jamesa Bootha ["James Booth Söhne"] i Johannem Georgem Christianem Lehmannem, pierwszym dyrektorem Instytutu Botanicznego w Hamburgu i autorem ponad pół tuzina książek botanicznych o randze naukowej. Lehmann zarzucił Synom Booth , że sprzedali znaną odmianę różaną, La Belle Courtisane pod nowym nazwiskiem, i że w ogóle nie wyhodowali nowej odmiany.  Ta „wojna” rozgrywała się w wielkich gazetach tamtych czasów, zajmując większość energii obu przeciwników. Ostatecznie prof. Lehmann nie mógł udowodnić swoich zarzutów, ale reputacja obu przeciwników doznała poważnego uszczerbku. ” Cytat ten pochodzi z artykułu Haralda Endersa.

Szkółki Booth, zostały ostatecznie zamknięte w roku 1886.

konigin-von-danmark

Może by wreszcie o samej róży.

Kwiaty – różowe o pięknym, silnym zapachu. Kwiaty o budowie ćwierćrozetowej, bardzo wypełnione i dlatego rozwijają się powoli.

queen-of-denmark-gubala-2.jpg queen-of-denmark-gubala.jpg

queen-of-denmark-2000.jpg

Ponieważ z upływem czasu płatki kwiatu zmieniają swoją barwę/płowieją/ stwarza to złudzenie jak gdyby kwiaty były dwukolorowe. Sam krzew o wzroście 1,5-1,8m. Mrozoodporny, strefa 4b usda. Ma czarujące różowe pąki które, kiedy są na wpół otwarte, przypominają róże z materiału na kapeluszu babci.

Fotografie: nr 1 i2 Marian i Elżbieta Sołtys Sangerhausen 2009 3 i 4 Walentyna Gubała.nr 5 Magda Jarszak.

Pochodzenie: siewka Maiden’s Blush

Napisz komentarz