Trier

trier trier-czerwiec-2010-017 trier-a

Hybrid multiflora.Hybrid Musk Roses. Hodowla Petera Lamberta z roku 1904. Lambert pracował w tym czasie w Trewirze/Trier/ i upamiętnił nazwę tego miasta w nazwie swojej bardzo ważnej róży. Jest to niezwykle ważna odmiana w historii rozwoju róży jako gatunku, ponieważ jest to przodek prawie wszystkich hybrid musk . Wiekszość róż z tej klasy dzieli jakieś jej cechy. 1trier

Wyhodowanie Trier przyczyniło się również do powstania dużej części Lambertian /np.Lessing,Heinrich Conrad/podobnie jak wszystkich wczesnych mieszańców J.Pembertona, choć sama w sobie jest mało interesująca.

trier-lambert   Fotografie – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska w Montisfont Abbey.

G.Thomas poddaje w wątpliwość nawet pretensje Triera do klasy hybrid musk, ale jednocześnie przyznaje mu wielką zasługę w stworzeniu w miarę jednolitej klasy róż piżmowych. Współcześnie Louis Lens , w latach dziewięćdziesiątych ub wieku z powodzeniem użył jej w swoim programie hodowlanym , tworząc całą rodzinę mieszańców piżmowych.

trier1a trier3a triera trier-kordes

Kwiaty ma małe, kremowobiałe, półpełne , wspaniale i wszechstronnie pachnące. Kwitną przez cały sezon.

Krzew o wzroście do 2,5m. Okryty jest szczelnie małymi liśćmi, które stanowią wspaniałe tło dla niezliczonych kremowobiałych kwiatów z bezpretensjonalnymi złotymi pręcikami. Beztroska róża. Mrozoodporna, strefa 4b. usda. Zasługuje na swoje miejsce w ogrodzie i dziś.Tak jak pomyślałem , tak i zrobiłem.Fotografia: Marian Sołtys. Zdobi mój ogród od wiosny 2010.

trier fotografia obok: Elżbieta Kozak. Czy dobrze zrobiłem sadząc ją w swoim ogrodzie?

Pochodzenie:* Aglaia* x Mrs. Sharman-Crafwford. Leży tu przedemną wdzięczny temat do podjęcia . Rodzina Triera. Nie należy mylić z różą Trier 2000, hodowli Kordesa z roku 1985.

trier Chromolitografia z Rosen Zeitung .

Dlaczego Kordes podczepił się z nazwą swej przeciętnej floribundy do sławnego poprzednika – trudno zrozumieć. A może odpowiedź zawiera się w pytaniu?

fotografie – Elżbieta i Marian Sołtys w rosarium Abbaye de Valsaintes 2010. Również w zbiorach własnych.

Napisz komentarz