Thalia – Thalia Remontant

thalia-1a.jpg

Picture 1 of 12

thalia

Hybrid multiflora. Jedna z trzech Gracji Lamberta. Wyhodowana przez Schmitta w roku 1895. Początkowo pod nazwą White Rambler. Imię na Thalia zmienił P.Lambert wykupując prawa do niej od Schmitta. Kwitnie późno. Kwiaty ma małe, czysto białe.

 thalia foto Małgorzata Kralka Ten fantastycznie rozrośnięty krzew – nic nie szkodzi , że jeszcze nie kwitnący- możemy podziwiać dzięki udostępnieniu fotografii przez Panią Małgorzatę Kralka.

Kwitnie mrowiem półpełnych płaskich kwiatuszków, ale niestety tylko raz w sezonie. G.Thomas w Rose Book str 234 pisze, że Thalia wraz z Seagull były przez wiele lat najpiękniej pachnącymi ramblerami do czasu pojawienia sie późno kwitnącej Sanders White. Bardzo pachnąca. L. Chapman zauważa, że Gravereaux, tworząc rosarium L’Hay docenił jej radosny wygląd i przeznaczył dla niej jedno ze strategicznych miejsc w rosarium.Będąc w tymże rosarium , mogę to powiedzieć jeszcze dosadniej. Rośnie tam bowiem kilka fantastycznie rozrośniętych egzemplarzy tej odmiany.

Krzew wyrasta do 3m wysokości, pędy ma prawie bez kolców. Mrozoodporna 4 strefa usda. Liście są w świeżo zielonym kolorze, niedostępne dla szkodników i chorób.

Pochodzenie: Polyanta Alba Plena Sarmentosa / jedna z odmian r. multiflora/x Paquerette.

thalia-remontant

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

W roku 1903, Peter Lambert skrzyżował Thalię z Madame Laurette Messimy i w nagrodę otrzymał odmianę która nazwał- trochę na wyrost- Thalia Remontant – na fotografii obok- gdyż wprawdzie powtarza ona kwitnienie , ale raczej symbolicznie. Nie tego się Lambert spodziewał a jak wiemy dążył do stworzenia powtarzających kwitnienie róż pnących.

Fotografie: Marian Sołtys Mainau 2009 i roseraie l’Hay oraz Dorota Blicharz Sangerhausen2009

Napisz komentarz