Robin Hood

robin-hood-a.jpg

Mieszaniec piżmowy.Choć to kwestia w dużym stopniu umowna wspomnę więc tylko, że Jack Harkness raczył był nazywać tę odmianę polyanthą.

Hodowla -  J.H.Pembertona z roku 1927, jak widzimy wprowadzony do obiegu rok po jego śmierci przez  siostrę Pembertona, Florence podzielającą jego miłość do róż. Spotykana jest też pod nazwą Mediterranean Musk Roses.

robin-hood-985 robin-hood-987 robin-hood-986

Fotografie powyżej: Marian Sołtys w rosarium Baden k. Wiednia 2011.

Kwiaty ma pachnące, wiśniowo-różowe o trochę przytłumionej tonacji, półpełne, zebrane – jak to u mieszańców piżmowych- w wielkie kwiatostany po 20-25 kwiatów. Zaczyna kwitnąć dość późno, bo gdzieś w drugiej połowie czerwca, ale za to kwitnienie utrzymuje się praktycznie bez przerwy  przez całą jesień.

robin-hood15sierpien10-032

Krzew osiąga około 1,2m wysokości i jest zwartej eleganckiej budowy przyozdobiony małymi matowozielonymi liśćmi. Jeżeli chodzi o mrozoodporność to różne źródła różnie podają : strefa 0d 4 do 6 usda , czyli trzeba samemu spraktykować, zwłaszcza w naszym kapryśnym klimacie .

robin-hood1a robin-hooda

Toleruje uprawę w zacienieniu. Dobrze rośnie na ubogich i suchych glebach. Doskonale nadawałaby się na wiecznie kwitnące żywopłoty, z pewnością byłaby znacznie ciekawszym ogrodzeniem niż sztachety.

robin-hood-a_0

robin-hood  Fotografie – Nina Wroobel w Brooklyn Botanic Garden 2014 .

Róża ta oznacza się wielkim wigorem, dlatego zwróciła uwaga Kordesa, który użył ją jako formy rodzicielskiej ( Eva , Wilhelm) w hodowli wielu słynnych nowoczesnych odmian mieszańców piżmowych i nie tylko.

Pochodzenie: siewka x Miss Edith Cavell.

Jest rodzicem nasion *Iceberg*. Jest również rodzicem innego mieszańca piżmowego wyhodowanego w 10 lat później przez P.Lamberta - *Mozartoraz okazała się być cennym rodzicem w rękach Wilhelma Kordesa – podam tu dla przykładu  różę *Eva*  KordesaWspomnijmy jeszcze działającego współcześnie Louisa Lensa, który również chętnie korzystał z Robin Hooda w swoim programie hodowlanym, że podam przykład jego mieszańców  piżmowych nazwanych nazwiskami słynnych kompozytorów.

Puccini  jasno różowa -/ r.luciae x nieznana/ x / Ballerina x Robin Hood/

Ravel  różowa – r. multiflora adenochaeta x Ballerina

Sibelius  fiolet – Mister Bluebird x /Robin Hood xBaby Faurax /

Verdi  fiolet  – J.W.

Fotografie: Marian Sołtys Mainau 2009, oraz Elżbieta Sołtys w Abbaye de Valsaintes 2010.

robin-hood

robin-hood-2 I jeszcze trochę inne spojrzenie zaproponowane przez Panią Małgorzatę Kralkę.

Napisz komentarz