Evelyn

evelyn evelyn2

evelyn3 Fotografie – przez uprzejmość Pan Jacek Kondratowicz.

English Roses. Krzewiasta. Hodowla Davida Austina z roku 1991 znana również pod nazwą Apricot Parfait. Kwiaty właśnie o kolorze morelowym i być może byłaby to właściwsza nazwa bo do Evelyn wielu hodowców miało słabość i nazwa ta tak naprawdę nic nie opisuje. Choć z drugiej strony zmieniają barwę od właśnie morelowych wiosną do różowych na jesieni. Czyżby po dalekim przodku Gloire de Dijon?.Kolor zmienia sie również pod wpływem wysokiej temperatury – różowieje, a pod wpływem silnego słońca wyraźnie blaknie. P. Barden zresztą zauważa, że u róż Austina jest to jak gdyby regułą. Są najpiękniejsze na początku sezonu. Potem jest już z tym różnie. Kwiaty o silnym zapachu i rozetowej budowie.

evelynjpg-gora.jpg fotografia – przez uprzejmość Pani Marta Góra.

Krzew dorasta do 1,5m wysokości. Jest bardzo podobna do Abrahama Darby ale zdecydowanie mniejsza i gdybym miał między nimi wybierać, to wybrałbym Abrahama Darby

Pochodzenie Graham Thomas x Tamora .

I jeszcze oddajmy głos Panu Jackowi Kondratowiczowi: „Według mnie jest to jedna z najlepszych róż Austina. Co prawda można jej zarzucić mylące   podobieństwo do Abraham Darby ale jej zapachu już pomylić się nie da.Jest bardzo charakterystyczny i niezwykle silny. Jego intensywność porównał bym do samej  siły zapachu Double Delight.Oczywiście aromat jest inny. Wyraźnie kwiatowo – różany,jakby fiołkowo jaśminowy,niezwykle lekki ale i  mocny zarazem. evelyn4 Amerykańska firma Crabtree & Evelyn poprzez ekstrakcję  płatków tej róży uzyskuje absolut,który jest bazą całej kolekcji kosmetyków. Najbardziej chyba ekskluzywnym jest woda perfumowana o zapachu tej róży.

Co do samej odmiany to może jeszcze dodam,że jest całkowicie odporna na wszelkie zarazy i po prostu nie choruje. Może rosnąć też w lekkim cieniu a poza kwiatami ozdobą jest też ładne ulistnienie. Kwiaty pojawiają się praktycznie po kilka na pędzie w okresach co dziesięć dni. |Ciekawostką jest też fakt,że zawiązuje bardzo duże dekoracyjne owoce i obiecująco wyglądające nasiona.”

1 komentarz do “Evelyn”

  1. Ewa Miszczak napisał:

    Dla mnie Evelyn jest niezwykle piękna i dużo lepsza od Abrahama Darby, ponieważ nie zwiesza jak Abraham kwiatów, co dla mnie jest istotnym atutem. O cudownym zapachu zostało już wspomniane wyżej. Poza tym jest wyjątkowo odporna na choroby grzybowe i dlatego potrafi cieszyć oczy nie tylko pięknem kwiatów, ale również liści. Dodatkowo starzeje się pięknie i z klasą – przekwitając każdy kwiat blednie do takiego nasyconego ecru, podobnego do bardzo lekkiego naparu herbaty rozlanego na białą serwetkę. Kwiat do końca trzyma fason i kształt jest perfekcyjny – widać wewnętrzny guziczek i doskonały układ płatków. Zapach – nieco zmieniony – utrzymuje się do końca. Ta odmiana nadaje się doskonale do zasuszania metodą klasyczną (głową w dół) kwiatów do zimowych bukietów.

Napisz komentarz