Camaieux

camaieux.jpg camaieux-fharrell.jpg

Róża galijska,

Hodowca – przypisywana początkowo Vibertowi, ale B.Dickerson a zwłaszcza Joyaux ustalili iż jest to dzieło bliżej nieznanego hodowcy z Andegawenii o nazwisku Genron. Przyjmuje się obecnie jej datę powstania na rok 1826-1830. Ze wszystkich prążkowanych róż wydaje się być dla mnie najwytworniejsza i najschludniejsza, choć mniej znana, to jednakże jest zdecydowanie ładniejsza od Versicolor i ma piękniejszą formę. Zakwita pojedynczo na pędach, ale również po dwa i trzy kwiaty obok siebie. Kwiaty zmieniają swoje ubarwienie w zależności od fazy rozwoju. Ciemne cętki jaśnieją. Nie każdemu musi się to podobać, ale dla wielu te zmieniające się kolory mogą stanowić o atrakcyjności. Kwiaty pachną.

camaieu.jpg camaieux.jpg

Krzew jest nieco większy niż versicolor, rośnie wolno i właściwy rozmiar 1,0 x 1,0 osiąga dopiero po kilku latach, przez co świetnie nadaje się do mniejszych ogrodów. Liście szaro zielone, szorstkie w dotyku. Jak każda gallica , jeśli rośnie na własnych korzeniach rozprzestrzenia się po ogrodzie za pomocą odrostów. Zaradzić temu możemy bardzo prosto, należy kupować rośliny okulizowane. Jest to róża cierpliwa i niewybredna, dobrze rośnie i kwitnie właściwie na wszelkiego rodzaju glebach.

camaieux1.jpg

camaieux Fotografie – Marian Sołtys Roseto Botanico 2014.

Pochodzenie: Jest to sport od nieustalonej odmiany.Nazwa pochodzi od nazwy jednej z technik zdobniczych. W włókiennictwie terminem tym określa się zestawienie ciepłych i zimnych odcieni tego samego koloru.

camaieux2.jpg camaieuxa.jpg

Ze względu na to, że ma niezbyt wypełnione kwiaty, jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest mrozoodporna i odporna na choroby.Fotografia nr3 Cezary Blicharz, nr4 Elżbieta Sołtys,5-7 Marian Sołtys, Europa rosarium Sangerhausen 2009.

En camaïeu odmiana malarstwa monochromatycznego polegająca na stosowaniu kilku odcieni jednego koloru (imituje płaskorzeźbę na kamei); stosowana zwłaszcza w dekoracji architektonicznej — do dekoracyjnych panneaux oraz przy zdobieniu szkła i porcelany; popularna głównie w XVIII w. właśnie do tej mody nawiązuje nazwa tej róży Camaieux.

1 komentarz do “Camaieux”

  1. qcin napisał:

    Moje są podobne, tylko bardziej.pełne i kolory kremowy z b. ciemnym fioletem i na tym samym krzewie później rosną żółte z fioletem. Bardzo ładne .
    Róża została ukorzeniona ok 4 lat temu z zakupionych w kwiaciarni ciętych róż. Do tej pory nie wiem jak się ona nazywa. Pozdrawiam Andrzej

Napisz komentarz