Uncle Walter

uncle-walter10-czerwiec-2008-034.jpg uncle_walter.jpg Mieszaniec herbatni wyhodowany przez Samuela Mc Gredy w 1959 roku.

Kwiat karminowo-szkarłatny o średnicy ponad 12cm. o 17–25 płatkach, nie zmieniający koloru, pięknej budowy ale szybko przekwitający, wielka szkoda , że bez zapachu.

uncle-walter uncle-walter2 uncle-walter3

uncle-walter4 Fotografie  w mojej kolekcji 2019 .

Krzew rośnie silnie i wydaje kwiaty na długich pędach, osiągając nawet ponad 2m wysokości. Poddaje się czarnej plamistości ale jest bardzo żywotny i mu ona niezbyt szkodzi. Zimuje w naszych warunkach bez okrycia. U mnie rośnie od roku 1982 a więc od 25 lat bez specjalnej opieki z mojej strony. Mogę nawet powiedzieć, że w pewnym sensie sam się rozmnożył, gdyż z biegiem czasu, miejsce okulizacji coraz bardziej zagłębiało się w ziemi i ukorzeniły się pędy szlachetne o czym dowiedziałem się gdy postanowiłem zrobić koło niej troszeczkę porządku. Odciąłem więc ukorzenione pędy i co najmniej od pięciu lat rośnie sobie na własnych korzeniach doskonale i zdrowo. Inny krzew znalazł się z kolei na ścianie północnej z podniesionym o 30 cm poziomem gruntu. Mimo ocienienia pięknie kwitnie a pędy ukorzeniły się wtórnie. Charakterna róża. Według opinii samego hodowcy, jest to wybitna róża do klimatów chłodnych i wilgotnych.

W roku 1963, otrzymała RNRS Ground Certyficate. Została też ogłoszona różą roku 1963 przez RNRS. Sam hodowca wspomina, że na pierwszym zagranicznym show  – w Valenciennes – na jakim wziął udział, wystąpił właśnie z różą Uncle Walter.

Pochodzenie: Detroiter x Heidelberg.Sama była rośliną mateczną np. Kalahari.  foto n1 ms. Jak widzimy otworzyła się w ten sposób nowa droga pozyskiwania mieszańców herbatnich z wykorzystaniem róż pnących. W roku 2014 uzyskałem siewkę od Ena Harkness  Climbing, która to krzyżówka dała mi mocną ciemno czerwoną krzewiastą różę o parametrach róż parkowych.

Sam Mc Gredy nazwał tą różę na cześć swojego wuja, szkółkarza Waltera Johnstona.
Wszyscy w domu nazywamy ją po polsku i z wielką sympatią, wujkiem.

1 komentarz do “Uncle Walter”

  1. Bodnar napisał:

    Mam tę różę i bardzo ją lubię,gdy wsadziłam odłamana gałązkę do ziemi ukorzeniła się i od lat rośnie na własnym korzeniu .

Napisz komentarz