Super Star

super-star_0.jpg tropicana.jpg super-star.jpg

Mieszaniec herbatni wyhodowany przez firmę Tantau w 1960 roku. „Podobnie jak Peace- której jest potomkiem- jest kamieniem milowym w historii hodowli róż.W Canadian Rose Annual  z roku 1979  na stronach 70-79 znajdziemy artykuł zatytułowany Development of the Floribunda, pióra Nielsa Dines Poulsena, a wnim taki oto cytat; „  Tantau bardzo często używał Baby Chateau Kordesa, korzystał też z genów  Rosa roxburghii. Ten nurt przyniósł Red Favourite w 1954 roku, a zakończył się w największym przebojem po Peace – tj odmianie Super Star”. Rozpoczyna nowy etap rozwoju, uzyskano bowiem wyjątkowo ciekawą, u róż  dotychczas niespotykana barwę. Jeśli się wyliczy, oprócz barwy inne doskonałe właściwości, to należy przyznać , że nazwa Super Star nie była przesadna.” Ludwik Vecera, Mały atlas róż str. 154.

super-star-15sierpien10-016

Mnie zachwycił przede wszystkim perfekcyjny kształt kwiatów i ich niespotykany onegdaj, cynobrowy kolor oraz przepiękny – dla mnie- zapach. Dziś już nie jest taką niespodzianką, gdyż przekazała swe najlepsze cechy innym odmianom w nieustannym pościgu za doskonałością. Kwiaty duże- 12cm średnicy- pachną zniewalająco pięknym zapachem owocowym. Są również bardzo trwałe w wazonie, dlatego też nie tak znów dawno, bo w latach 60 XXwieku, uprawiano ją na kwiat cięty pod osłonami. Jedna z tych róż których nie chciał by mieć w swoim ogrodzie, Graham Thomas. Nie będę cytował co o niej napisał, bo uważam to za głęboko krzywdzące i się z tym nie zgadzam.

Jeżeli dziś będziemy kupowali tę odmianę, musimy być czujni i wybierać tylko najlepsze szkółki. Powodem jest skala jej rozmnażania. Spowodowało to, że możemy spotkać egzemplarze o zmąconej, dalekiej od pierwotnej barwie.

super-star15sierpien10-015

super-star Fotografie – kolekcja własna 2015.

Jak na super gwiazdę to liście ma  za małe a pokrój samego krzewu jest nierówny, wyrasta  do około 80 cm. Liście ma  ciemnozielone, matowe.  Jest też Super Star Climbing.na fotografiach poniżej/Borova Hora/ . Zresztą, nazwa   Super Star przyjęła się w Europie, w USA to Tropicana. P.Harkness na stronie 204  swojej  „Encyklopedii Fotograficznej Róż” pisze, że Tantau chciał nazwać ją imieniem swojej żony Ilse Tantau , ale ze względów komercyjnych zrezygnował.

super-star-cl-galicja-2011-490a super-star-cl-galicja-2011-491a

Interesujący to przyczynek do historii nazewnictwa róż na świecie. Jakże nudne mielibyśmy dziś nazewnictwo róż historycznych gdyby  na to mieli swój wpływ jedynie „spece” od marketingu . Jest laureatką AARS za rok 1963.

tropicana

Spójrzmy jeszcze na bohaterkę naszej opowieści zobrazowaną na znaczku pocztowym poczty węgierskiej.

Pochodzenie: Rodowód swój wywodzi od dwu siewek; jednej od Alpine Glow , która wnosi do niej wpływy roa foetida a z drugiej od *Peacektóra wśród przodków może się poszczycić takimi koneksjami jak Victor Verdier, Gloire des Rosomanes czy Richmond.

Sama jest z kolei jednym z rodziców innego mieszańca herbatniego  *Atoll*  któremu to z kolei przekazała swoją oryginalną barwę.

Napisz komentarz