Mister Lincoln

mr-lincoln-011

Picture 1 of 23

Fotografie powyżej – przez uprzejmość Jowita Czyż.

Mieszaniec herbatni.Od momentu wprowadzenia na rynek w 1965 roku, Mister Lincoln stał się jedną z najpopularniejszych na świecie czerwonych hybrydowych róż herbacianych. Ma bardzo długie proste łodygi; klasyczny kształt róży i mocny zapach damasceński to jego znaki rozpoznawcze.

Hodowca – jest to jedno z najświetniejszych dokonań spółki hybrydyzerskiej Herbert Swim i L. Weeks która powstała około roku 1950 i od razu wystartowała bardzo udanie różą White Charm w roku 1958.  Panowie dorobili się w sumie około 30 bardzo udanych odmian róż. Mister Lincoln został wyhodowany w roku 1964.

Kwiaty aksamitno-czerwone o trwałym kolorze i ładnym zapachu, duże o średnicy do 12cm. Zbudowane są z 35 płatków. Czarują w równej mierze tak swym damasceńskim zapachem jak i niezwykle przystojnym wyglądem.Jedna z najcenniejszych odmian w mojej kolekcji. Kwitnie regularnie i obficie.

Zapach jej jest równie intensywny nawet w chłodne, pochmurne dni, kiedy większość intensywnie pachnących róż jest powściągliwa w dzieleniu się z nami swym aromatem.

mister lincoln mister lincoln

Cechę tę odziedziczyła po swej roślinie matecznej Chrysler Imperial. Nadto jej płatki kwiatowe świetnie trzymają zapach po wyschnięciu, przez co doskonale nadają się do tworzenia potpourri zapachowych. Za ten wyborny zapach jej hodowca otrzymał bardzo prestiżową nagrodę James Alexander Gamble Rose Fragrance Award (ARS), w roku 2004. Można by się było spytać – skoro tak wspaniały ma zapach , to  dlaczego tak długo zwlekano z przyznaniem nagrody. Otóż tak długi czas obserwacji  zawarty jest w regulaminie tej nagrody. miało to w swym założeniu eliminować przypadki wątpliwe.

mr-lincoln.jpg

Roślina o silnym wzroście i nieregularnym pokroju, osiąga do 100 cm wysokości. Liście ma ciemnozielone, matowe, skórzaste, dość odporna na choroby grzybowe. Ma bardzo interesującą, ale niekoniecznie przyjemną cechę. Otóż jeżeli w glebie będzie się znajdować zbyt wysoka zawartość azotu w stosunku do wapnia, odmiana ta będzie miała tendencję do wypuszczania dużej ilości bocznych pędów/ od głównego/ nie zakończonych pąkami kwiatowymi.  U mnie , w  2008 roku bardzo ucierpiała przez zmienniki. Praktycznie utraciłem pierwsze kwitnienie, ale drugie było boskie! Onegdaj, przez pewien czas uprawiana była na kwiat cięty. Wyczytałem u słynnego rosarianina amerykańskiego, Kima L. Roupperta, ale nie pamiętam już gdzie, że łatwo rozmnaża się z sadzonek zielnych a co najważniejsze wybornie rośnie na własnych korzeniach dając najwyższej jakości kwiaty.

Pochodzenie; *Chrysler Imperial* x Charles Mallerin.  Z tej samej krzyżówki, panowie Swim i Weeks otrzymali jeszcze jedną wspaniałą  odmianę  - a mianowicie Oklahoma. Jako ciekawostkę podam, że również Alain Meilland, mniej więcej w tym samym czasie wpadł na ten sam pomysł krzyżówki i w ten oto sposób otrzymaliśmy jak gdyby siostrę przyrodnią,  jednego z najwspanialszych mieszańców herbatnich a mianowicie różę *Papa Meilland*.

Nagroda AARS z roku 1965. Nazwana została ku czci XVI prezydenta USA, Abrahama Lincolna/1809-1865/

fotografie: Marian Sołtys oraz Jan Wiązowski na wystawie róż Końskowola 2010.

2 komentarzy do “Mister Lincoln”

  1. Puchowska napisał:

    Natknęłam się na wzmiankę,że w czyimś ogrodzie ten krzaczek ma 2m. U mnie przy ciepłej zimie młody krzew wypuścił liście,po czym po krótkch opadach śniegu zdechł i nie dało rady go uratowac,już nie odbił spod kopczyka:(( Taki wrażliwy? Przyznam,że potem nie miałam odwagi go ponownie kupic.

  2. Jowita Czyż napisał:

    Jestem z niej bardzo zadowolona. Ma duży wigor, piękny zapach oraz imponującą wielkość i kolor kwiatu. Nie sprawia problemów; raczej zdrowa.

Napisz komentarz