Reine Victoria

la-reine-victoria-fharrell.jpg 5czerwiec-2008-la-reine.jpg

A.Schwartz rok 1872. Róża burbońska. Inaczej The Shell Rose.Może być też często wymieniana pod mylną nazwą La Reine Victoria. Kwiaty ciemno różowe o kulistej formie/budowie/ i silnym, intensywnym zapachu róż damasceńskich, zbudowane z 40 krótkich, silnie wygiętych płatków w kształcie muszli o jedwabistej, delikatnej teksturze.

la-reine-victoria125

Średnica kwiatu do 8cm.Kwitnie obficie przez cały sezon. Kwiaty w kolorze lilioworóżowym/różowym/na rewersie srebrno różowe, pojawiają się w grupach po3-7szt. Bardzo dobrze powtarza kwitnienie.Uroda kwiatów doceniana jest i dzisiaj, bardzo chętnie jest bowiem nagradzana na różnego rodzaju pokazach kwiatowych.

reine-victoria fotografia – przez uprzejmość – Pani Urszula Trętowska w Montisfont Abbey

reine-victoria-czerwiec-2010-030 Krzew wysokości 1,5-2,0m. proporcjonalnie zbudowany i dobrze ulistniony. W literaturze spotkałem się z ostrzeżeniem iż podatna na mączniaka i czarną plamistość. Na stronie ARS, znalazłem artykuł Mirjany Toyn, W którym pisze ” Ze wszystkich burbonów Reine Victoria potrafi  wyczuć i przyciągnąć pyłek czarnej plamistości na milę. Jak na jej liściach pojawią się czarne plamki, to znak, że najwyższy czas rozpocząć opryski”.  Potwierdzam, że odmiana ta potrzebuje dobrze przewietrzanego stanowiska. Mrozoodporność strefa 6b. usda. W 2010 roku przemarzła do poziomu  śniegu ale doskonale regeneruje i niezwykle obficie kwitła.

reine-victoria reine-victoria2 reine-victoria5

Nazwana imieniem królowej Wiktorii. Krzew robi doskonałe wrażenie, jednakże musimy pamiętać, że będzie wymagała podpór ze względu na wydłużające się w trakcie sezonu pędy, które nie są zbyt sztywne. Jeżeli nasz egzemplarz wykazuje dobry wigor, możemy poprowadzić go w formie kolumnowej/pillar/.

Wydała piękny sport *Mme Pierre Oger*Fotografia nr1 Frank Harrell ,kolejne Marian Sołtys – kolekcja własna

Napisz komentarz